Uutinen 22.01.2010 09.28
1096405
Linja-auton kuljettajan perustutkintokoulutuksen keskeytymisestä on jatkossa ilmoitettava ajokorttirekisteriin. Koulutuskeskuksen ilmoituksella halutaan varmistaa, että opintojen aikaisen ajo-oikeuden edellytykset ovat olemassa.
Jos perustason ammattipätevyyskoulutus suoritetaan kuudesta kuukaudesta kolmeen vuoteen kestävässä ammatillisessa koulutuksessa, voi koulutuskeskus antaa ajokortin suorittaneelle opiskelijalle luvan linja-auton kuljettamiseen ennen ammattipätevyyden suorittamista. Koulutettavalla on oltava koulutuskeskuksen antama hyväksymisasiakirja ajaessa aina mukana.
Perustutkintokoulutuksen aikana saatu oikeus linja-auton kuljettamiseen on voimassa 21 vuoden ikään saakka, jos perustutkinto ja siihen sisältyvä perustason ammattipätevyyskoulutus suoritetaan.
Jos linja-auton kuljettajan perustutkintokoulutuksessa oleva eroaa tai erotetaan, hyväksymisasiakirjan antaneen koulutuskeskuksen on ilmoitettava siitä ajokorttirekisteriin.
Raskaan kaluston kuljettajille ajokortin lisäksi tulevista ammattipätevyysvaatimuksista säädetään kuorma- ja linja-auton kuljettajien ammattipätevyydestä annetussa laissa.
Hallitus päätti kuorma- ja linja-auton kuljettajien ammattipätevyydestä annetun asetuksen muutoksesta torstaina 21. tammikuuta 2010. Asetusmuutos tulee voimaan 1. helmikuuta 2010.
Eteläesplanadi 16, Helsinki, PL 31, 00023 Valtioneuvosto. Puhelin 09 160 02. Faksi 09 160 28596.
kirjaamo@lvm.fi, info@lvm.fi, webmaster@lvm.fi