Back

Juhapekka Ristola to continue as Director-General of the Communications Policy Department

Juhapekka Ristola to continue as Director-General of the Communications Policy Department

News article 28.04.2011 15.35 fi sv en

On 28 April 2011, the Finnish Government appointed Juhapekka Ristola, Master of Laws, as Director-General of the Communications Policy Department for a fixed term. Ristola's term as Director-General will begin on 1 June 2011 and last five years.

Juhapekka Ristola (b. 1969) has served as the Director-General of the Communications Policy Department since October 2010. Prior to this he served as Director of the Ministry's Communications Networks Unit. He has served with the Ministry since 2002.