Ministerit

Liikenne- ja viestintäministeri

Anne Berner 29.4.2015- 
KESK, kauppatieteiden maisteri, Helsinki

Liikenne- ja kuntaministeri

Paula Risikko  24.6.2014-29.5.2015 
KOK,  terveystieteiden tohtori, Seinäjoki

Opetus- ja viestintäministeri

Krista Kiuru 4.4.2014-29.5.2015 
SDP, valtiotieteiden maisteri, Pori

Liikenne- ja kuntaministeri

Henna Virkkunen 4.4.2014-24.6.2014 
KOK,  filosofian lisensiaatti, Jyväskylä  

Liikenneministeri

Merja Kyllönen 22.6.2011-4.4.2014  
VAS,  ylioppilas ja bioanalyytikko, Suomussalmi

Asunto- ja viestintäministerit

Pia Viitanen 24.5.2013-4.4.2014  
SD, hallintotieteiden maisteri, Tampere

Krista Kiuru 22.6.2011-24.5.2013 
SD, valtiotieteiden maisteri, Pori

Liikenneministeri

Anu Vehviläinen 19.4.2007-22.6.2011 
KESK, filosofian maisteri, Joensuu

Viestintäministeri

Suvi Lindén 19.4.2007-22.6.2011 
KOK, filosofian maisteri, Oulu

Liikenne- ja viestintäministerit

Susanna Huovinen 23.9.2005-19.4.2007 
SDP, yhteiskuntatieteiden maisteri, Jyväskylä

Leena Luhtanen 17.4.2003-22.9.2005 
SDP, valtiotieteen maisteri, Espoo

Kimmo Sasi 4.1.2002-17.4.2003 
KOK, varatuomari, dipl.ekonomi, Tampere

Olli-Pekka Heinonen 1.9.2000-4.1.2002 
KOK, oikeustieteen kandidaatti, Rauma

Liikenneministerit

Olli-Pekka Heinonen 15.4.1999-31.8.2000 
KOK, oikeustieteen kandidaatti, Rauma

Kimmo Sasi 15.1.1999-14.4.1999 
KOK, varatuomari, dipl.ekonomi, Tampere

Matti Aura 2.4.1997-15.1.1999 
KOK, oikeustieteen kandidaatti, Espoo

Tuula Linnainmaa 13.4.1995-2.4.1997 
KOK, valtiotieteen maisteri, Espoo

Ole Norrback 26.4.1991-12.4.1995 
RKP, opettaja, toiminnanjohtaja, Vaasa

Ilkka Kanerva 28.8.1990-26.4.1991 
KOK, valtiotieteen maisteri, Turku

Anna-Liisa Kasurinen (viestintäasiat) 28.8.1990-26.4.1991 
SDP, sairaanhoitaja, Kotka

Raimo Vistbacka 20.9.1989-28.8.1990 
SMP, nimismies, Alajärvi

Pekka Vennamo 30.4.1987-20.9.1989 
SMP, tekniikan ylioppilas, Helsinki (Turku)

Matti Luttinen 1.12.1984-30.4.1987 
SDP, osastopäällikkö, Lahti

Matti Puhakka 6.5.1983-20.11.1984 
SDP, korjausmies, Joensuu

Reino Breilin 31.12.1982-6.5.1983 
SDP, opettaja, teknikko, Salo

Jarmo Wahlström 19.2.1982-1.12.1982 
SKDL, peruskoulunopettaja, Vaasa

Veikko Saarto 15.5.1977-19.2.1982 
SKDL, kirvesmies, Vantaa

Ragnar Granvik 29.9.1976-15.5.1977 
RKP, maanviljelijä, Teerijärvi

Kauko Hjerppe 30.11.1975-29.9.1976 
SKDL, lukkoseppä, Savitaipale

Esa Timonen 13.6.1975-30.11.1975 
amm., maaherra, Nurmes

Pekka Tarjanne 4.9.1972-13.6.1975 
lib., tekniikan tohtori, professori, Espoo

Valde Nevalainen 23.2.1972-4.9.1972 
SDP, sosiaalijohtaja, Pielisjärvi

Esa Timonen 29.10.1971-23.2.1972 
amm., maaherra, Nurmes

Kalervo Haapasalo 26.3.1971-29.10.1971 
SDP, päätoimittaja, maakuntaneuvos

Veikko Saarto 15.7.1970-26.3.1971 
SKDL, kirvesmies, Vantaa

Martti Niskala 14.5.1970-15.7.1970 
amm., DI, pääjohtaja

Paavo Aitio 22.3.1968-14.5.1970 
SKDL, konttoripäällikkö, Turku