Tillbaka

Sabina Lindström blir avdelningschef för nätavdelningen

Sabina Lindström blir avdelningschef för nätavdelningen

Pressmeddelande 20.09.2018 13.31 fi sv en

Pol.mag. Sabina Lindström har utnämnts till avdelningschef vid kommunikationsministeriets nätavdelning för tiden 1.10.2018–29.2.2020.

Sabina Lindström har varit anställd vid Kommunikationsministeriet sedan 1996. Enhetsdirektör var hon 2011–2017. Sedan oktober 2017 har hon varit direktör vid ministeriets nätavdelning och deltagit i ledningen av avdelningen tillsammans med avdelningschefen och enhetsdirektörerna.

Den nuvarande avdelningschefen för nätavdelningen, Mikael Nyberg, blir högnivårepresentant för transport- och kommunikationspolitiken för tiden 1.10.2018-29.2.2020 och är då tjänstledig från tjänsten som avdelningschef.

Ytterligare information:

Harri Pursiainen, kanslichef, tfn 0295 342389, Twitter @HarriPursiainen